Universalclimate.com

Hur tar man bort HPI Savage svänghjulet

Ta bort svänghjulet på någon RC nitro motor kan vara skrämmande första gången du försök den. På vissa lastbilar, som HPI Savage, motorn passar tätt mellan chassit plattorna och det finns mycket lite "vicka" utrymme, vilket gör motorn borttagning ser mer utmanande än det egentligen är.

Instruktioner

Motorn borttagning

• Koppla bort bränsleledningar från förgasaren och ljuddämpare.

• Ta bort 3 x 10 mm binder huvudet skruven som säkrar ljuddämpare till chassit.

• Ta bort kroppen klippen säkra bränsletanken på chassi och sedan ta bort bränsletanken. Vara noga med att inte förlora gummi O-ringar som dämpar bränsletanken.

• Använda vass tång att koppla bort spjäll sammanlänkningen kopplad till förgasaren.

• Ta bort de fyra 4 x 8 mm hex huvudet skruvarna som säkra motorn till motorn montageplåt.

• Ta bort motorn från chassit. Avståndet mellan kopplingen bell och kuggväxel tryter, så du kan vicka motorn lite att frigöra den.

Koppling och svänghjul borttagning

• Greppa svänghjulet med låsning tång och använda en nr 2 Philips skruvmejsel för att ta bort 3 x 8 mm binder skruven som säkrar koppling bell att koppling muttern.

• Ta bort koppling skor och fjädrar en i taget. Sätt spetsen på en platt skruvmejsel mellan sko koppling och svänghjul; Lyft upp kopplingen skon lite. Använd spetsen på skruvmejseln gratis slutet av kopplings fjäder som är inne i spåret i kopplingen mutter och skjut kopplingen skon upp och bort från Fästtappen. Ta bort de andra två koppling skorna för att få tillgång till kopplingen mutter.

• Tag svänghjulet tätt med de låsning tång och Använd en 8 mm box skiftnyckel för att lossa kopplingen muttern. Tänk på att tillverkaren har tillämpat flytande tråd lås på kopplingen mutter trådarna så att det inte lossa upp, så det kan ta några muskler att ta bort muttern.

• Knacka på svänghjulet lätt med en hammare för att befria det från vevaxeln. Det kan ta några knackningar, men det kommer att frigöra. Se till att inte förlora split ring avsmalnande brickan att bilder på vevaxeln.

Tips & varningar

  • Gäller flytande tråd lås koppling muttern, 3 x 8 mm binder skruven som säkrar koppling bell att koppling muttern och fyra 4 x 8 mm hex huvudet skruvarna som säker motorn till motorn montageplåt när du återskapa kopplingen och installera motorn tillbaka på chassit.